Jsem blogový časopis,
plný koní a poníků,
jsem časopis Poník,
pravý svět koňáků!

Srpen 2013

Jak být nejlepším přítelem svého koně?

22. srpna 2013 v 11:08 | Poník

Určitě každý z nás chce mít s koněm to silné přátelské pouto, plné té nejpřednější důvěry. Chce zažít to, o čem čteme v knihách, to co vidíme ve filmech, che to zažít na vlastní kůži…
Proto, aby se z dvou bytostí, jakými jsou člověk a kůň stali ti nejlepší přátelé, musí ten jeden pochopit myšlení toho druhého. Kůň je už od počátku tvor, který bojuje o přežití. V divočině, kde předtím koně pobývali, každý den museli bojovat o svůj holý život, byli napadáni šelmami a jedinou obranou pro ně byl útok. Žili přítomností…
A my, lidé? Spoustu z nás v koních vidí jen svoje úspěchy, ženeme se za trofejemi ze závodů, toužíme po penězích, obdivu fanoušků… Spoustu z nás se vidí na stupni vítězů a koně považují za stroje, či sportovní náčiní. Ani jedno z toho koně nejsou. Pokud budeme nad svým koněm uvažovat takto a bereme ho pouze, jen jako věc, jak můžeme docílit plnohodnotné důvěry a partnerství? Dost mě zarazilo tvrzení, jedné známé české parkurové jezdkyně, že tkzv. "přirozená komunikace s koněm," je k ničemu, pokud se s koněm věnujeme sportu. Je vážně smutné, pokud někdo takto uvažuje a bere komunikaci s koněm jen jako učení ho různých cviků jako jsou Parelliho hry, nebo ještě hůře cirkusové kousky!
Celý ten systém práce s koněm je nazývaný přirozeným jen z toho důvodu, že člověk zaujímá vůdčí pozici ve stádě a stává se tak alfa koněm. Jak už mnozí z vás ví, je to vše založeno na principu, že člověk s koněm komunikuje pomocí signálů a pohybů svého těla; řeči těla, tak, jak spolu komunikují koně ve stádě. Pokud kůň těmto signálům rozumí, bude na ně odpovídat. Vše je to vlastně úplně jednoduché, je to založeno na tlaku a správném načasování. Když chceme po koni cokoliv - ustoupení zádí, zacouvání, vždy, abychom toho docílili, použijeme tlak. To samé je i s prací koně ze země. I když s ním poprvé vkročíme do kruhové ohrady. Chceme po něm, aby nám věnoval pozornost, chceme po něm, aby s námi začal spolupracovat… Je vždy úžasné sledovat nějakého horsemana, jak pracuje s koněm. Jak se člověk napojí na vlny koně.
To, že tolik lidí učí koně různé cirkusové kousky, nemůžeme s tímto vůbec spojovat. Je úplně něco jiného, když horseman položí koně a kůň v jeho přítomnosti leží, poněvadž se u něj cítí bezpečně, než to, když někdo naučí koně lehat si a odmění ho za to pamlskem. Kůň se ani tak nemusí u člověka cítit spokojeně a bere to pouze jen jako cvik, který dělá pouze je pro ten pamlsek. Toto je zásadní rozdíl mezi komunikací s koněm a cirkusovými kousky.
Nechci zde rozebírat metody jako je Napojení či Parelliho hry, i já byla k tomuto dost skeptická a měla díky tomu spoustu výhrad, ale lidi, kteří takovýmto způsobem se svým koněm pracují nechci odsuzovat. Nesnáším škatulkování lidí, nebo to, že jiní dávají druhým nálepky "Parellista," "Robertista," vždyť je přeci jen na něm, jak bude se svým koněm pracovat. A je hloupé říkat, že to, či ono nefunguje. Pokud to člověk dokáže koni dobře vysvětlit, jistě funguje vše. Pokud se vám něco nedaří, kůň nás nechápe, chybu hledejte pouze u vás. Není chybná metoda, nepokoušejte se ani vinu svalovat na koně!
Komunikace s koněm, je jako vést rozhovor se svým přítelem. On vám něco řekne a vy mu zase na to odpovíte, stejné je to i s koněm. Často se setkáváme s tvrzením, že kůň jen lidi zkouší a že chce vždy zaujmout dominantní pozici. Problémy však netkví v koni, kůň se s problémovým chováním nerodí, vše to jsou jen problémy lidí. Kůň bude asi jen stěží chtít spolupracovat s někým, kdo mu svým chováním způsobuje bolest. Kůň, jehož jezdec má tvrdou ruku a neustále koni v hubě cuká udidlem, se asi nikdy neuvolní a pod sedlem bude nespolehlivý. Kůň, který je vždy když svému člověku nerozumí, zbit bičem, bude odporovat... Koně lidem říkají, to co dělají špatně. Pro zjednodušení si představte rozhovor dvou přátel; jeden z nich chce jít doleva a druhý zase vpravo. Když na svého přátele, který chce odejít vpravo začne ten druhý křičet, ať okamžitě změní směr a jde s ním, bude jistě nespokojený a možná se k němu připojí, ale udělal to jen z donucení, nikoliv z vlastní vůle. Stejné to je i u koní. Kůň, který bude k něčemu donucen, bude jistě otrávený a nebude mít chuť nás ještě někdy vidět. Proto je jediný a nejlepší způsob, najít jinou a lepší cestu.
Možná si říkáte, jak tedy být nejlepším přítelem svého koně? Bohužel na to neexistuj žádná odpověď. Neexistuje nic, žádný cvik, žádná metoda, jak toho docílit, neexistuje žádná osoba, která by mávla kouzelným proutkem a váš kůň by vám byl najednou zcela oddaný. Vše je ve vás. Na vše si člověk musí přijít sám, jen takto rostete a váš kůň bude růst s vámi. Pro to, aby jste opravdu s koněm něčeho docílili, musíte přemýšlet. Přemýšlejte nad sebou, nad svými činy, nad svými chybami… Snažte se zlepšovat každým dnem, dávejte si nejprve malé cíle a potom snadněji dosáhnete těch větších. Hlavně vnímejte svého koně. Uvažujte nad tím, co dělá, sledujte jeho reakce, po tom, co uděláte vy. Jestli máte se svým koněm nějaký problém, zamyslete se nad ním a snažte se najít příčinu. Neuvažujte nad tím, jak to koně odnaučit, spíš se věnujte tomu, co dělat proto, aby to nedělal. A především: buďte svému koni tím nejlepším přítelem…

Užíváme si léto!

7. srpna 2013 v 15:43 | Poník
Ahoj koňáci! Usmívající se
Název tohoto článku nešel nazvat jinak, než "Užíváme si léto!" ostatně se tak jmenuje i naše nejnovější video - pár záběrů z toho, jak si užíváme slunné dny. Musím Vám všem moc poděkovat, za Vaši přízeň a za věrnost našemu blogu! Jsme moc rádi, že se k nám znovu a zvonu vracíte a že se Vám naše příspěvky líbí...
Tak Vám ukážu to, jak se náš maskot Dragon ( a můj pony) přes léto má! Smějící se A co děláte přes prázdniny Vy? :) Trávíte léto u koníků, nebo ne? My se máme suprově (jako vždy :-)) a myslím, že léto je ještě v plném proudu, tak si ho pojďme všichni společně užít!
Více o nás naleznete na: www.dragonek.webnode.cz
nebo na Facebooku:
Hezké léto přejí Nalien a Dragon!

KONKURZ

2. srpna 2013 v 9:28 | Poník |  Z redakce

HLEDÁME REDAKTORA!

  • Baví Tě vytvářet videa, točit je? Tak neváhej a přihlaš se do našeho konkurzu! Nezáleží kolik Ti je, hlavní je to, že Tě to baví! :-)
  • Hledáme redaktora, který umí pracovat s programy na úpravu videií.
  • Pokud máš zájem, napiš do komenátře své jméno a e- mailovou adresu.