Jsem blogový časopis,
plný koní a poníků,
jsem časopis Poník,
pravý svět koňáků!

VÝŽIVA KONÍ A PONÍKŮ

28. července 2013 v 22:51 | Poník |  Články

- Koně ve volné přírodě nachodili denně odhadem 60 kilometrů. Pohyb byl pro ně nesmírně důležitý; přemisťovali se za potravou, k vodním zdrojům i utíkali před predátory. Živili se nízkoenergetickou pastvou, vysokými travinami. Terén, na kterém se pohybovali, se zkládal z kamení, které napomáhali k obrušovaání jejich kopyt...


Dnešní zdomestikovaný kůň je v pohybu omezen. Ve většině stájí stráví většinu dne, zavřený v boxu, jen zlomek času pobývá na pastvinách, či výbězích a průměrně hodinu stráví pod sedlem. Je krmen převážně senem (objevovým krmivem) a jádrem. V lepším případě žije kůň v režimu 24/7 tj. že se celý den pohybuje po pastvinách a není zavírán do stáje. Celý den má neomezenou pastvu a je dokrmován senem, většinou i jádrem.
Který z uvedených příkladů je te správný? V dnešní době už dalo spoustu lidí klasicému boxvovému ustájení, sbohem. Proč taky, když je trend dnešní doby, chovat koně "přirozeně." Ano, lidé, kteří zajišťují svému koni takovýto režim, dělají jistě dobře, jen i přes to, že je toto dnes moderní, neuvědomují si spoutu chyb, které i přes to dělají a co pro koně vůbec není přirozené...

POHYB

Jedna z nejzákladnějších věcí, které bychom měli svému koni dopřát. Pohyb na čerstvém vzduchu, nejlépe po kamenitém a kopcovitém terénu. Velmi dobrý způsob, jak to koni dopřát je vybudovat "paddock paradise," jedná se o přetransformování koňského výběhu do podoby, s jakou se kůň setkává ve volné přírodě. Kůň je nucen k pohybu a přemisťování se za potravou, seno je rozmisťováno do hromádek, zdroje pité vody se nacházejí na opačném konci, než- li přístřešek apod...
O tento boom se postaral Jamie Jackson, Američan, který se zabýval zkoumáním a sledováním divokých koní - mustangů ve Velké pánvi. Užasl nad tím, že koně mají výborný výživový stav a skvělá kopyta, bez jakéhokoliv kování, či strouhání.
V dnešní době asi jen málokdo, umožní svému koni nachodit cca 60 km denně. Idelání je, když kůň ujde 15 - 30 km.

POTRAVA

Když chceme sestavit krmnou dávku koni, bereme v potaz jeho zdravotní stav, váhu, zátěž... uvažujeme, ale nad tím, že jeho žaludek pojme asi jen 8 litrů stravy? I když se náš kůň pohybuje celodenně na pastvě, má neomzený přísun potravy, zejména cukrů, i když hlavní živinou pro něj je vláknina?
Denně kůň vypije 30 -60 litrů vody, z toho potřebuje pro svůj organismus 65 - 70 % vody z celkového přijmu živin. Celkově kůň požře 2x více vody než sušiny. Minimum sušiny je 1 % jeho tělesné hmotnosti.
Živiny, které kůň přímá a jsou nezbytné rpo chod jeho organismu:
 • Sacharidy: -strukturální; vláknina pro tvorbu buněčné stěny.
- nestrukturální; (škroby, cukry)
 • Strukturální sachardiy: - celulóza - která je hůře ztravitelná, hemiglukóza, která se vyskytuje v řepných řízkách. Hemicelulóza.
 • Fruktany: vyskytují se v trávě, ovoci...
 • Cukry: - jednoduché = sacharóza
- škrob: vyskytují se v granulích, musli (glukóza).
 • Tuky: rýžové otruby
 • Bílkoviny: aminokysleiny, lizín - jsou nezbytné pro tvorbu svalů.
 • Kůň POTŘEBUJE krmiva bohatá na vlákninu- seno, senáž, řízky, tráva... (pouze však v omezeném množství!)
 • NESMÍME ZAPOMÍNAT NA TO, ŽE POMĚR VÁPNÍKU A FOSFORU MUSÍ BÝT VŽDY 2:1.

KRMIVA

 • PASTVA: jílek - maximum energetické hodnoty, v porovnání s kukuřící. Pro koně nejideálnější je tkzv. hladový výběh t.j. výběh, na kterém je minimum trávy, nachází se na něm jen hlína nebo písek. A roznášíme na něj po hromádkách seno. Kůň je nucen přemisťovat se za potravou, což je pro něj přirozené a potravu si sám hledá. Pro koně je nejpřirozenější přijímat potravu ze země, tím se mu i obrušují zuby. Je to pro koně mnohem lepší, než přijímání potravy ze sítí, kde musí zvedat hlavu a padá mu seno do očí a nozder.
Koně začínáme přivykat na pastvu postupně, začínáme na 5 minutách. Pokud se kůň vyskytuje na pastvě delší dobu, hrozí mu ( především poníkům) schvácení kopyt. Proto bychom měli brát v potaz to, že kůň by se měl pást jen pár hodin, ideální je rozmení 1 - 3 hodiny denně. Chyba je, pokud kůň bude na pastvě jen občas, to zvládne za krátkou dobu toho sežrat mnohem více, než kdyby byl na pastvě několik hodin .
Tráva obsahuje cukry, přemíra cukrů koni škodí. Ideální je, když je kůň přikrmován senem. To mu podáváme v dostatečném množství s přihlédnutím na jeho tělesnou hmotnost. Seno: 4 - 8 M/J na kg sušiny,
 • Bílkoviny: obsahují vysoký podíl fosforu, malý podíl vápníku. Obsah tuku 10 ks na 1 kg sušiny.
 • Ječmen: podáváme pouze VAŘENÝ.
 • Oleje: 9 MJ na kd sušiny. Nejlepší je lněný, ostropestřecový, rýžový, slunečnincový.
Koně jsou u nás běžně dokrmováni jádrem, i když 98 % takových koní to nepotřebuje. Většina lidí si mylně myslí, že kůň, který je využíván jen na rekreaci potřebuje ještě něčím "dokrmit" (granule, oves, řepné řízky) atd... Měli bychom brát vptaz to, že sportovní kůň nemá takovou zátěž, jako rekreační, tudíž, nepotřebuje ani tolik energetického krmiva. Toto je jedním z příčin, proč bývá tolik koní energetických pod sedlem.

Obsah škrobu v krmivách:

 1. OVES: 40 % škrobu
 2. JEČMEN: 50 % škrobu
 3. KUKUŘICE: 70 % škrobuPokud chceme sestavit koni krmnou dávku, vždy je nejlepší domluva s výživovým specialistou. Nesprávným krmením koní vznikají různé onemocnění, jako např.: shcávení kopyt, vředy, špatná krmitelnost koně, apod...
Pamatujte, že pro koně není vůbec ideální pokud má nadváhu. Zapříčiňuje to to onemocnění kloubů. Ideální je pokud koni nahmatáme žebra a nemá tukový hřeben na krku, nebo tukové polštářky u kořene ocasu, na lopatce, či na jiných částech těla.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máš vlastního koně/poníka?

Ano
Ne

Komentáře

1 asa asa | 17. září 2015 v 21:03 | Reagovat

:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama