Jsem blogový časopis,
plný koní a poníků,
jsem časopis Poník,
pravý svět koňáků!

Duben 2013

Jak "chytit koně.

14. dubna 2013 v 22:48 | Nalien |  Komunikace s koňmi
ODVÁDĚNÍ OD STÁDA- ANEB JAK "CHYTIT" KONĚ…
Jakmile vejdeme do ohrady, koně o nás ihned vědí. Někdy zvednou hlavu, někdy jen nastraží uši, někteří koně i přiběhnout. Častokrát se setkávám s tím, že koně od svých majitelů odcházejí. Jakmile se k němu člověk přiblíží, koník se ihned otočí a běží za stádem. Koně nám tak říkají, že spíš než před tréninkem a prací, by dali přednost "poflakování" se po výběhu. Častokrát, ale od sebe koně nevědomky odeženeme. Je důležité komunikovat s koněm nejen v kruhové ohradě, či jízdárně, ale i ve výběhu. Častokrát jsem se setkala s koňmi, kteří se nechtěli nechat chytit a skoro vždy je to chyba koní. Jedna kobylka, měla problém s tím, že jí lidé neopatrně nasazovali ohlávku a vadilo jí přetahování přes uši, tudíž se bránila tím, že od lidí odcházela. Dalším důvodem může být to, že se kůň na práci netěší. Je tolik koní, kteří jsou znuděni, neustálou rutinou, každý den chodí na jízdárnu, každý den po nich člověk chce práci…
Další problém může být, že je kůň až příliš fixován na jiného koně. I s tímto jsem se setkala u mého koně. Odmítal odcházet od koně a jakmile se od něj vzdálil, volal na něj a div za sebou člověka netáhnul. Největší problém, ale bývá chytit koně. Jak tedy na to? Nedoporučuji koně chytat na pamlsky, nebo ho krmit z ruky. Ono je sice roztomilé, když za vámi přijde kůň, jakmile vstoupíte do ohrady a začne vám očichávat kapsy a hledat něco dobrého, ale tímto se zajímá více o to, co máte v kapsách, než o vás. Dalším důvodem je to, že tím ztrácíme dominanci. Nadřízený kůň by nikdy jiného koně z ruky nekrmil, i je to pro koně nepřirozené. Kůň sis svou potravu hledá sám a i když je to ve stájích zažitý zvyk, musíme si uvědomit, že kůň není pes a největší prioritou pro něj je bezpečí, potravu má až na druhém místě. Proto, ani nedporučuji koně krmit během tréninku, kůň se opět soustředí jen na pamlsek a není tolik motivován pro opětované podání výkonu. Klid, bezpečí a pohlazení je pro koně větší motivací a odměnout, než mrkev, či kus tvrdého pečiva. V neposlední řadě bychom měli brát v potaz i to, že pokud nebudeme mít po kapsách pamlsky a budeme potřebovat uklidnit koně, jednoduše se na nás vybodne. Proto koně zásadně koně z ruky nekrmím!
Nejčastější chybou, když jde jezdec, majitel, či ošetřovatel odvést koně z výběhu to, že přistupuje ke koni ze zadu. Častokrát si můžeme všimnout, jak ve stádě nadřazený kůň jde a "postrkuje" nějakého druhého. Tímto koně ženeme v před, tudíž mu říkáte "Jdi ode mě pryč!" Nejlepší způsob je koně obejít. Nejít proti němu přímo, ani nejít přímo za něj. Důležité je, aby o nás kůň věděl, jakmile se k němu přibližujeme, musí o nás vědět, stačí třeba jen zapískat, nebo na něj promluvit. Kůň častokrát zvedne hlavu, podívá se a potom se opět začne pást. Tudíž říká: "Vím, o tobě a můžeš ke mně přijít." Kůň, který je napnutý, upřeně sleduje jedno místo a má nastražené uši, neví, jestli má zůstat na místě nebo odejít. Někdy také pomáhá skrýt ohlávku s vodítkem za zády a potom jí dát koni očuchat a následně ho ohlávkou pohladit. Pokud si koním přežvýkne, je spokojený a ohlávka mu nevadí.
Způsob, který se mi nejvíce osvědčil je, jít ke koni se svěšenou hlavou a kulatými rameny, zaujmout tkzv. "pasivní postoj" a přibližovat se ke koni, na koně se upřeně nedívám, většinou do země nebo na přední nohy. Ke koni nikdy nejdu přímo. Obcházím ho malými obloučky. Jakmile kůň zvedne hlavu a zaregistruje mne, zastavím se. Nechám koně vyhodnotit situaci a potom se k němu natočím bokem a podívám se mu do slabiny. Můj kůň je tak naučený otočit se na mě. Když zacouvám, udělám mu tím prostor a on ke mně přijde. Pohladím ho, a nasadím mu ohlávku. Často pomáhá i od koně pár kroků poodstoupit a nebo zacouvat. Koně, kterého neznám, třeba nechám, aby si očuchal mojí ruku a pohladím o ohlávkou, říkám tomu nabídnutí spolupráce.
Někdy jen pomáhá posadit se do trávy, potom vstát a přemístit se jinam, koně bývají často zvědaví a přijdou se za člověkem podívat. Koně, kteří mají nějaký problém s odváděním od stáda, často vyžadují trpělivost. Proto, bohatě stačí, jeden den koni nasadit ohlávku, bez toho, aby od nás odešel a druhý den s tím třeba začít pomalu pracovat. Jediné, co si musíme uvědomit, že nejdeme koně do výběhu lovit, nýbrž s ním navázat spolupráci.

Hodně úspěchů při chytání koní!


Nalien

11. dubna 2013 v 20:33 | Nalien |  Komunikace s koňmi