Jsem blogový časopis,
plný koní a poníků,
jsem časopis Poník,
pravý svět koňáků!

Leden 2013

Ustájení formou 24/7

1. ledna 2013 v 20:50 | Poník
Chtěla bych napsat pár řádků o ustájení koně formou 24/7. Pod tím 24/7 je myšleno to, že koně jsou venku 24 hodin, 7 dní v týdnu a nebývají přes den nebo přes noc v boxech.
Samozřejmě, že pokud chcete mít koně ustájeného podle 24/7, tudíž pořád venku, budete muset nějak upravit, výběh či pastvinu, aby vašemu koni vyhovoval. Koně nemůžou stát celý den ve výběhu (i když pořád venku), musíme mu nějak uspůsobit povrch, na kterém se bude pohybovat.
Nejčastěji používaný termín, pro místo, ve kterém koně žijí je paddock, znamená to, prostě ohradu s venkovním přístřeškem, kde koně přes den i přes noc jsou. Slovo "paddock" se dostalo i k nám a čím dál více lidí začíná paddocky pro své koně budovat. To si myslím, že je pro koně nejvhodnější.
Paddock paradise- je forma venkovního ustájení. Jedná se o výběhy- "paddoky" se speciálně upravovaným povrchem. PP se skládá z kamenitých, hliněných, písečných cest, které prospívají zdraví koní. Cesty jsou různé upravované, aby si koňské kopyto zvykalo na různý terén, se kterým se můžeme setkat při vyjížďkách (kamínky, apod..). Koně často mívají s tímto problémy a nebo pokluhávají. Po vyjížďce na tvrdém povrchu můžou mít nateklé nohy, neob díky špatnému povrchu ve výbězích mají často kopyta popraskaná.
Koňským koptům neprospívá pokud kůň stojí v rozbahněném výběhu, nebo pokud je půda moc tvrdá. Díky PP se koně pohybují za potravou. Seno je rozmisťování tak, aby koně chodili a hledali si potravu sami, tak jako to dělali ve volné přírodě. V paddocích je minimum trávy, což koním způsobuje laminitidu, tlousnutí apod...
Často se můžeme setkávat i s různými vodními nádržemi apod...
Paddock paradise se v ČR nachází na Ranči Kvíteček (Roželov, Příbram) www.komunikace-s-konem.webnode.cz
nebo na ranchu Vranní Vrch.
A co tedy koně potřebují? Jak zajistit jejich psychickou pohodu? Koně potřebují následující věci: prostor, stádo, žrádlo, bezpečí, pro koně jsou tyto faktory nejdůležitější. Především bezpečí. Svému koni můžete zajistit zdraví i pohodu tím, že mu zajistíte šťastný domov. Především zvažte jedno: opravdu musím svého koně zavírat do boxu? Například můj kůň, celý život byl na pastvinách a boxy přímo nesnáší a je mi opravdu líto, zavírat ho tam.
Vašemu koni nebude venku zima! Lidé často koním přisuzují lidské vlastnosti. Pokud můj kůň bude venku, bude mu zima. Ano, pokud jde o nějakého albína, nebo koně arabského typu a vy jej necháte v mrazech venku, ale pokud si už koníky od léta zvykáte pastevně, věřte, že mu zima nebude. Navíc koně lépe snášejí zimu, než-li vedra. Koně jsou i tomu přirpůsobeni.
Samozřejmostí je, aby měl váš koník přístřešek, kam se může při nepřízni počasí schovat. Můk kůň tu možnost má, ale i přes to zůstával v zimě pod stromy.

POTRAVA:
Čím bychom měli koně krmit, cheme-li, aby povýval v režimu 24/7 nebo se chystáme vybudovat PP?
Potrava by se neměla nijak radikálně měnit, kůň byl měl i nadále dostávat seno (optimálně do 7 kg) při fyzické zátěži i jádro, vitamíny, apod...Jediné, co se zde mění je tráva. Pro koňské tělo je velké množství trávy škodlivé- ne, že by jí měli přestat žrát, ale měli by pastvu omezit na menší množství. Pastviny s vysokou trávou nejsou vhodné pro koně, ale pro krávy a navíc tráva v sobě obsahuje hodně cukrů, takže jediné co kůň žere jsou vlastně cukry.
Cukry vedou k obezitě a často se setkáváme s schvácením kopyt (laminitis). A co to všechno způsboje? Nevhodná strava! Snažte se pobyt koně na pastviných omezit, v letních měsících je tam nechávejte cca do tří hodin, na jaře jen tak hodinu- max. 2, všichni totiž jistě známe tkzv. "jarní travičku."

A co dělat na podzim/ v zimě když už tráva vůbec není?
Dělejte to, co by sjte dělali i před tím... roznášejte koni po kupičkách/ hromádkách seno, dávejte je několik metrů od sebe, stačí roznést malé hromádky a kůň je tím motivován k pohybu. Já do nich často přidávám i jablka, sušený chléb, aby si na tom koník smlsnul :-) Nemusíte se bát "mokrého sena," i koně sičasto seno máčí...
Jinak po výběhu "schovejte" liz, jablíčka, klidně i kyblíky s vodou, aby koník neustále chodil za potravou. Můžete i klidně i přidat překážky jakou jsou spadané větve, klády...

Jak docílit toho, aby kůň chodil přes kameny?
Často se setkáváme s tím, že kůň při vyjížďce odmítá přejít přes kameny. Koně to "tlačí" a není na pohyb přes takovýto pohyb zvyklý. Já proto záměrně chodím i při vyjížďce přes kameny, aby si na to můj kůň zvyknul a chodí bez zaváhání... Přípravou na toto je uzpůsobení povrchu v paddocku, vytvořte koním jednu kamenitou cestičku a roznášejte tam seno, kůň bude motivován přejít přes kameny za senem a jeho kopyto si začne pomalu zvykat.Pamatujte! :
  • Pro koně jePŘIROZENÉ pohybovat se, denně nachodit desítky kilometrů, přesouvat se za potravou, apod... Pro koně je pohyb velmi důležitý, kopyto jim pumpuje krev do celého těla. Koně by měli mít zdroj vody a seno, co nejdále od sebe, aby se v paddocku co nejvíce pohybovali. Pohyb po kamenech nejenomže kopytu prospívá, ale také si ho koník "obrušuje." Rozbahněný terén je pro koně nevhodný! Koně přirozeně přijímají potravu ze země a když mají skloněnou hlavu, jejich čelist je ve správné pozici a dochází k "obrušování zubů.

Zajistěte Vašemu koni šťastný a spokojený domov, je to jen minimum co pro něj můžete udělat!