Jsem blogový časopis,
plný koní a poníků,
jsem časopis Poník,
pravý svět koňáků!

Květen 2012

Týrání koní: Pepsi se vzdala sponzorství

22. května 2012 v 12:24 | Poník
Další případ týrání koní..a tento krát z tak koňmi proslulých Spojených států...Jedná se o týrání koní Tennesýského klusáka, který je znám svými jedínečnými chody. Zdá se, že USA je koním kladně nakloněna, ale v tomto videu je vidět pravý opak.
Jako by už toho týrání koní nebylo dost! Ještě před nedávnem jsme tu měli kauzu Václav Vydra a teď tohle...
Video, také odvisílala americká televize ABC...

UPOZORNĚNÍ! Video není vhodé pro slabší povahy!

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=gxVlxT_x-f0&NR-=1

Pepsi, která byla sponzorem Walking Horse National Celebration od roku 2010 ve čtvrtek oznámila, že již nadále nebude sponzorovat podobnou soutěž. Tato soutěž je největší soutěží pro Tennessee Walking Horse, kteří jsou chování pro unikátní chody, při kterých vysoce zvedají nohy. Ani mluvčí Pepsi Vincent Bozek, ani organizátoři soutěže nepotvrdili konkrétní důvody náhlého ukončení spolupráce.

Ovšem podle Reuters a jejich zdroje ze světa přehlídek koní Tennessee Walking Horse, který si nepřeje být jmenován, je důvodem zveřejnění videa, které tajně natočila Humane Society of the United States (HSUS) a předala ho ABC k odvysílání. Keith Dane, ředitel ochrany koní v rámci HSUS řekl, že jejich aktivista získal práci ve stáji a video natočil jako součást tajného vyšetřování v průběhu března a dubna loňského roku.

Video ukazuje, jak jsou koně mláceni dřevěnými klacky, používají na ně elektrické tyče na dobytek, do kůže nad korunkou jsou jim aplikovány chemikálie jako nafta nebo hořčičný olej. Nohy jim potom balí do igelitu a na otevřené rány vážou kovové řetězy. Této praktice se říká "soring" čili bolavění, zraňování. Výsledná bolest způsobí, že kůň se naučí vysoko zvedat nohy a vytváří tak chod, pro který je toto plemeno tak známé.

Elektrické šoky "pomáhají" koni vypěstovat si necitlivost k bolesti. Pokud potom rozhodčí na závodech kontroluje koně a hledá případné známky "soringu" nebo jiných podobných metod k "vylepšení" chodů, kůň nereaguje.


"Soring" se stal natolik závažným problémem, že Společnost pro chov Tennessee Walking Horses vytvořila organizaci, která měla podobné metody vyšetřovat a zaměstnala veterináře, aby kontrolovali všechny koně na závodech. Prezident organizace Dr. Stephen Mullins označil video za nechutné. Jackie McConnell, trenér, který byl na videu zachycen společně se svými zaměstnanci, odmítl záznam jakkoliv komentovat a neprojevil ani žádnou lítost. McConnell byl trenérem, za kterým jezdila spousta bohatých majitelů, kteří si přáli, aby jejich koně na soutěžích dominovali. V současné chvíli McConnell čelí federální žalobě. Mullins řekl ABC, že podobné praktiky nejsou vůbec nutné, ale že ani nevěří, že by byly tak rozšířené. Bohužel nedávná kontrola na náhodně zvolených závodech jeho tvrzení popírá. Stěry z nohou 52 koní ukázali, že 52 z nich mělo na nohách cizí látky. A nebyla to třeba vazelína. Jednou z chemikálií, které seznam v programu ABC ukázal, byl například Benzen.

Zástupce HSUS Dane řekl, že kameru vyslali do stájí z důvodu, že pokusy konat skrze policii nebyly efektivní. Doufá, že rozhodnutí Pepsi bude mít alespoň nějaký výsledek.

Přirozená komunikace

6. května 2012 v 21:25 | Poník
Už tolikrát jsem slyšela tohle slovo, že už ho možná nechci slyšet... "horsemanship." Co si lidé pod tímto slovem představují? To, že bude mít kůň na hlavě provazovou ohlávku a na druhém konci lana bude stát člověk s mrkvovou hůlkou v ruce? Kůň bude umět vzpínání, dávat pusinky a další cirkusové kousky? Cirkusové kousky mají daleko k přirozené komunikaci. To, že s koněm komunikujeme, neznamená, že ho budeme učit triky, co vídáme u koní v cirkusu. To, že s koněm komunikujeme, neznamená, že s ním budeme jezdit na show, kde pro něj bude stresové prostředí...To, že s koněm chceme mít partnerský a důvěrný vztah neznamená, že ho budeme učit něco nebo mu to nakazovat, co se mu nebude líbit a bude to proti jeho vůli...
Myslím, že tohle slovo horsemanship už ztratilo v dnešním světě svůj význam. Od toho, co dělal Tom Dorrance, Ray Hunt nebo Monty Roberts, už to má hodně daleko...Vždyť tito lidé neučili koně žádné cirkusové kousky a i přes jim věřili! Hodně lidí si bohužel komunikaci plete s cirkusovými kousky... internet zaplavila videa holčiček s koňmi, které naučili koně lehat si, stoupat si na zadní atd..a hned tomu říkají přirozená komunikace! Zajímalo by mě co by jim na to řekl Monty Roberts, nebo Tom Dorrance, co by říkali tomu, že to co oni vytvořlili, že komunikaci s koněm podle jejich zákonů přeměnili na učení koně nějakých triků. Tyhle holčičky si ani neuvědomují závažnost toho co koně učí, koník může být v daném okamžiku hodný jako beránek, ale co budou dělat když se jim vzepne pod sedlem v tom okamžiku kdy to nejméně čekají?
Opravdu mě mrzí, že v poslední dohě je už jen pár lidí co naslouchá koním... co v horsemanshipu nehledá žádné cirkusové kousky, co opravdu chce koni pomoct...
Víte, přirozená komunikace není když se proti vám kůň vzepne, lehne si atd... a tito lidé co to se svými koňmi provozují, by se měli chytnout za nos! Měli by pokračovat v tom, co tady pro nás zanechal Ray Hunt, Tom Dorrance, co nás učil Monty Roberts.... naslouchat koni!