Jsem blogový časopis,
plný koní a poníků,
jsem časopis Poník,
pravý svět koňáků!

Září 2011

Splněný sen

30. září 2011 v 22:12 | Poník
Já vím jak to musí být pro Vás všechny,kteří nemají vlastního poníka těžké,věřte,že vím jaké to je,byla jsem jednou z vás...
Určitě si tak jako já říkáte,že je to tak strašně nespravedlivé,že nemáte vlastního poníka. Spousta mých vrstevníku z mého okolí mělo vlastního koně a mě to taky dost užíralo,věřte mi. Říkala jsem si,proč na mě rodiče takoví jsou a proč mi vlasntího koně nekoupí. Přála jsem si ho na narozeniny,přála jsem si ho každé Vánoce a takhle to trvalo nějakých devět let...až jednou...se mi můj sen splnil a to je právě teď...
K narozeninám jsem dostala vlastního koně! Krásného araba jménem Dragon,byl to dárek od mého otce, I když si říkáte,že je život nespravedlivý,věřte,že jednou,sice to bude třeba za delší dobu,se na vás usměje štěstí a že třeba vlastního koně budete přeci jen mít!

Novinky ze stáje

28. září 2011 v 21:01 | Poník
28.9.
Určitě by jste se chtěli dozvědět jak to s naším poníkem pokračuje,že? :) Musím vám sdělit jedno velké překvapení: poníka už máme doma! Usmívající se
Je to úžasná zpráva a dnes jsme spolu byli na dvou vyjížďkách. Drahoušek byl skvělý,je to úžasný čtyřletý poník a na svůj věk moc šikovný :)) (jen pro ujasnění: je 4-letý ne 5-letý,byli mi podány nepřesné informace :/ )
Zkoušeli jsme Parelliho hry-přátelskou hru,ale poník byl moc rozrušený,tak jsme dál nepokračovali :( ale jinak byl mooooc šikovný :-)

Idelání přítel-Quarter horse

26. září 2011 v 20:22 | Poník
Spousta rekreačních jezdců hledá toho pravého přítele,parťáka na vyjížďky a výlety. Tím jsou právě koně plemene quarter horse.
Quarterům se dříve přezdívalo ocelový prach nebo také meďěný zadek...nedivte se,tito koně svým měděným zadkem dokázali za sebou nechat jen ocelový prach,poněvadž v závodech na čtvrt míle,nechali ostatní koně daleko za sebou a vy už jste viděli jen pouze ocelový prach...

Quarteři byli vyšlechtěni na Divokém západě a jsou to nefalšovaní kovbojští koně. Stali se příteli a parťáky kovbojů,kteří hnali stáda dobytka přes celou zemi. Tito koníci jsou nesmírně odolní,vytrvalí a mají přátelskou povahu. Jsou vhodní (poměrně nejlepší) na westerové vrcholové závodění. Vynikají v reiningu,především ale v cuttingu a team peningu nebo dalších dobytkářských disciplínách. Nejsou jim cizí ani barely a nezůstanou pozadu ani v trailu nebo pleasuru. Quarteři jsou opravdu všestranní koně,všestranějšího koně opravdu nenajdete,ani se o to nepokoušejte,poněvadž všestrannější koník neexistuje.
Quarterům se za léta co byli vyšlechťováni vyvinul tvz. "cow sense" což znamená.že vycítí chování dobytka nebo ovcí.Takže quarter ví,co bude dobytek dělat ještě dřív než to udělá. :)
Quarterům jde práce s dobytkem nebo s ovcemi poměrně sama,oni totiž mají tendenci oddělovat dobytek nebo ho hnát. Mají to prostě v genech.
Quarteři se také osvědčili jako koně na anglické ježdění,je pro ně speciálně vytvořená samostatná jezdecká disciplína: hunter unde saddle a spočívá v tom, že jezdec v anglickém sedle,předvácí všestrannost quartera.
Quarteři jsou výborní rodinní koně. Milují děti,mají kladný vztah k lidem a dětem. Na Divokém západě chovali lidé quartery na rančích a jezdila na nich celá rodina,proto mají tito koníci tak skvělou povahu k dětem.
Quarteři jsou nelekaví,proto se nemusíte bát,že by váš nějaký quarter "odnesl" na vyjížďce kilometr daleko jako A1/1 nebo arab. Quartři jsou opravdu nelakaví,tak jako správní westeroví koně. Mají kladný vztah k lidem a nejsou nijak zlí nebo zlomyslní. Samozřejmě musím podotknout,že vše je ovlivněna výchovou koníka.
Quarteři jsou koníci jak pro prokočilé tak pro začátečníky. Na jejich hřbetě se bude i nováček cítit jako doma.
To dokazuje také to,že se řada quarterů stala filmovými hvězdami. Např. hádejte kdo hrál slavného Pilgrima v Zaříkávači koní??! ANO,SPRÁVNĚ,QUARTER! A ve stejnojmeném filmu si zahrál další quarter také Gullivera,kterého mimochodem hrál filmařský profík,tento koník hral i ve filmu Black Beauty. Quarteři jsou prostě jediněční koně!
Říkáte si,že quarteři musí stát hodně,když jsou tak skvělí! Omyl! I u nás se dají quarteři koupit za "rozumnou cenu". Sice ekoomicky nejvýhodnější je to kupovat koně za Velkou louží,tudíž v jejich domovině-USA. Tam jsou quarteři dost levní a kvalitní,ale komu se naskytne příležitost jet pro quartera až do Ameriky?
Quarteři jsou idelální pro lidi menšího vzrůstu,jejich kohoutková výška dosahuje od 145-160 cm.
A mají různá a velmi hezká zbarvení,nejčastěji to jsou ryzácí a hnědáci,plaváci(buckskin),bělouši a tmaví hnědáci.
QUARTEŘI JSOU TI NEJLEPŠÍ KONĚ NA SVĚTĚ!!!

SRAZ

23. září 2011 v 17:51 | Poník
AHOJKY KOŇÁCI,
ZÍTRA 24.9.- SRAZ NA VÝSTAVĚ KŮŇ 2011 V LYSÉ NAD LABEM. VE 13:15 U HODIN BLÍZKO HALY!

Týrání koní:mluvit či mlčet?

21. září 2011 v 20:41 | Poník
Týrnání koní. Ano,dost často používaná nebo dost často nevyslovená věta...ale všem jistě už tyto dvě slova uvízla v hlavě. Možná si nevíte rady,možná jen nevíte jak pomoci,ale věřte,že tady odpovědi na své otázky jistě najdete...

Spoustu lidí bere tuto záležitost jako uzavřenou nebo neřešitelnou,ale tak tomu není. Týrání koní ještě zcela a určitě ze světa nevymizelo a ani z naší republiky ne. Pořád tady je a pořád se setkáváme s týranými koňmi...Říkáte si proč? Jak toto týrání zastavit? Co mám dělat když nemám peníze?! Ono to tak zcela není o penězích jako o tom chtít někomu pomoci. Samozřejmě můžete přispět na bankovní konta koňských útulků,nebo darovat koníkům osobně nějaký dárek,ale stačí úplně za koníky zajít a přinést jim něco dobrého...Koni stačí už jen lidská přítomnost a to,že tady s nimi člověk je.
Samozřejmě nemůžete čekat,že se to po přispění peněžní částkou zlepší,nebo že týrání koní úplně vymizí...
V naší republice existuje několik združení a organizací,které se věnují nápravě týraných koní a její péči,ale není jich mnoho,pořád někde jsou desítky a stovky týraných koní,kteří potřebují Vaši pomoc! NEBUĎTE LHOSTEJNÍ POMOZTE!!!

Naši maskoti

20. září 2011 v 14:31 | Poník
Ahojky,
tak bych Vám ujasnila pár informací o našich nových maskotech...:) Jak jistě víte,proběhla
tady anketa o klubového poníka,měli jste na základě stručných informací rozhodnout o našem maskotovi. Jednoznačně to zvítězil Valibuk,ale to by bylo podle mě proti Dragouškovi nefér. A tak po dlouhém uvažování jsem rozhodla: maskoti budou oba dva. Dragoušek bude vždycky za lumípka a Valouš bude ten hodný Usmívající se A tak je to i ve skutečnosti! Mrkající
Náš ranč se pomalu začíná rozrůstat,dokončujeme kruhovku a pak bychom měli naše koníky oficiálně přivítat! :) Bude to velká oslava a jistě Vám zveřejníme i fotečky :) Bude i pozváno několil hostů,aby se na naše nové dva přírustky přišli podívat :))
Jinak pro objasnění teď momentálně náš ranč obývá toto zvířectvo: 300 ovcí + berani,2 kozy,3 oslové a tři kočky a jeden pes.
Koníci by měli jít spolu k oslíkům,aby si vytvořili jedno velké státo. Valoušek a Dragoušek jsou na sebe zvyklí,takže nebudou zas tak sami.

Jistě chcete vědět i něco dalšího o koníchích,že?
Dragoušek neblo-li Dragon ( Lucky Blue Dragon) je pěti letý poloviční arab. Je to kříženec araba a hucula. Je to roztomilý,ale umíněný malý hnědák se kterým se zatím moc nepracovalo a tak se má zatím co učit :) mám s ním v plánu účastnit se trailových a barrelových závodů.
Valibuk,zkráčeně Valy je desetiletý valášek plemene ČT. Je to ryzák s bílou lysinkou a v parkurech už si vyskákal stupeň T (150 cm) což je skoro nejvyšší stupeň,pak už je jen TT a to je mistrovství :)
Teď už je z něj westernový kůň a jeho parkurová kariéra už oficiálně zkončila. Je výborný na ježdění,takže by se hodil na freestale reining.

Bohužel žádné fotky koníků (zatím) nemám,poněvadž jsem tam byla jen na skok omrknout koníky a projet se na nich,tak si budete muset ještě počkat...:))

MÁTE NĚJAKÉ DOTAZY OHLEDNĚ KONÍKŮ?! PIŠTE DO KOMENTÁŘŮ!

Výstava-Lysá už brzy!

20. září 2011 v 14:08 | Poník
Ahojky,
přesně za tři dny u nás začíná výstava v Lysé-Kůň 2011. Bude to úžasné jako vždy,tak se
nezapoměňte přijít podívat!

KONKURZ

18. září 2011 v 12:11 | Poník
Usmívající se Usmívající se Usmívající se
POZOR POZOR!!!
ČASOPIS PONÍK,
vyhlašuje
KONKURZ
na
redaktora Poníka!
Zajímají Tě koně,
ráda píšeš
nebo fotíš?
Tak se přihlaš na našem blogu
a
staň se...
REDAKTOREM!!!
Můžeš povolit otěže své fantazii na Poníkovi se meze nekladou...
navíc nejlepší redaktor od nás získá jedinečený dárek- lekci ježdění! Usmívající se
A to na našem pravém maskotovi...tak si tuhle jedinečnou šanci rozhodně nenech ujít!
Usmívající se Usmívající se Usmívající se

Koně-jen to nejlepší

13. září 2011 v 17:39 | Poník
"Darovanému koni na zuby nehleď....
mohl by mít zubní kaz!" :D
"Nechytej svého koně,
nech ho ať chytí on tebe!"
(M.Roberts)


"Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu
a nejhorší když ležíte na zemi..." :D
"Cválám cválám dál,
s větrem jako král,
koník můj poslušný,
zapsal si to za uši,
být mým věrným přítelem,
to je jeho sen,
každý den s ním chci být,
ve stáji je ticho a klid."


"Milovat koně je jako milovat člověka,
pokud ho nikdy nemiluješ,
nikdy ho nepochopíš."


"Zlato v hřívě,
hvězdy v očích,
při pohledu na koně se mi hlava točí,
zvuk kopyt,
ržání koně,
koně jsou můj sen a nic jiné!"


V uších mi zní,
jen ržání koní,
kopyta zvoní
a já cválam na koni,
kopyta duní,
hřívy vlají,
slyší ržání,
mých koní,
kopyta zvoní,
hřívy ve větru vlají,
kopyta duní,
dýchám známou vůni,
koní,
jediné co mi voní,
jsou stáda koní,
kopyta duní,
vidím stádo koní,
slyším jak kopyta duní,
kdo koně vinní,
jen ten kdo neví,
že koně jsou nevinní,
jediní,
mí milovaní...
Kopyta duní,
ržání koní,
kopyta zvoní,
a už ke mě běží mí milovaní...

Vyber klubového poníka!

7. září 2011 v 17:38 | Poník
Ahojky,
obracím se na vás s velkým dilematem a zároveň velkým rozhodnutím: vyberte klubového poníka :)
spíš mi pomožte vybrat :DD
První z dvou uchazečů je Dragon,5-ti letý huculoarab s málo jezdeckými skušenostmi,ale velkým temperamentem. Je to opravdový poník,v kohoutku má 140 cm.
Druhý je Valibuk a dává opravdu čest svému jménu,je to totiž opravdový valibuk! V kohoutku má 170 cm,takže žádný poník,ale ČT. Má za sebou skákání parkuru stupně ZL-150 cm. Na ježdění je opravdu perfektní!

No hlasujte v anketě!

Zuzka Prokopová

6. září 2011 v 13:39 | Poník
Zuzka patří mezi české horsmany...nebo horseženy? :)....vždyť ona je žena! No ať už je to jakkoliv,Zuzka je ta co se zajímá o koňskou mentalitu,nejdřív zkoumala psychiku lidskou a pak tu koňskou...

Narozena 17.1.1984 v Brně. Po ZŠ absolvovala SOU tradičních řemesel obor umělecký keramik zakončené maturitou. Ještě během studia roční dálkový kurz psychologie (lidské). Po maturitě roční dálkové studium "chovatel, ošetřovatel koní". Jezdecká licence westernová, ZZVJ. Praxe hipologa v provozu hipoterapie. Styl jízdy nevyhraněný, podle potřeb a nadání koně, případně přání majitele. Komunikace s koňmi ji provází od samých jejích "jezdeckých" začátků, od té doby již mohla-zvládla pomoci mnoha lidem a jejich koním.
Zuzka stojí u stvoření metody "Partnership"-porozumnění mezi koněm a lidmi.

Výběr koně aneb něco málo z koňské psychologie

5. září 2011 v 11:32 | Poník
V jezdeckých či chovatelských příručkách v odborných knihách o koních se mnohokrát dozvídám,že pokud si člověk chce koupit svého prvního koně měl by to být starší pohodář. Starý 10 a víc let,tento kůň má prý hodně životních zkušeností.
Ale nikde nepsali,že to můžou být i špatné životní zkušenosti. Např. byl koník týrán,špatně ježděn apod...jenže o tomto se koňské příručky nezmiňují.
Dále je často uváděno dalíš moudro: pokud si koupíte svého prvního koně a bude mu cca 5 let je ještě velmi mladý a nemá tolik zkušeností. To je sice pravda,ale s tento kůň je ideální na závody,asi těžko bychom vyhrávali hvězdičkové skokové soutěžě s nějakým dvacetiletým koněm!
A i zkušený koňák,který si kupuje svého prvního koně s může poohlédnout po mladé krvi. Vždyť jak si koníka vycvičíte takový bude a pokud mu dáte do života dobré zkušenosti můžete s ním vyrazit i na závody,vždyť zkušenosti získává právě z nich!
Někdy mi připadá,že ti co píší koňské příručky snad ani nepoužívají rozum. Vždyť pokud se věnujete koním už řadu let,můžete si koupit nějakého tříletka.
Proto radím neřiďte se zas tolik koňskými knihami jako svým rozumem!