Jsem blogový časopis,
plný koní a poníků,
jsem časopis Poník,
pravý svět koňáků!

Srpen 2011

Zvířata v boji

31. srpna 2011 v 14:24 | Poník
1. Kůň
Člověk domestikovat koně již před 5500 lety a tak bylo samozřejmostí, že toto vytrvalé, silné a pracovité zvíře se brzy stalo významnou složkou armád. Využívali ho už staří Číňané a Egypťané. Kromě toho, že tahali těžké vojenské mechanismy, zbraně, zásoby ... později, po objevení sedla a srtmeňov, byly mimořádně důležité pro rychlý boj. Staří Mongolové dokázali z jejich hřbetů trefovat velmi přesně s luku, ve středověku nosili rytířů, později Kavalier ... Dá se zodpovědně říci, že na světě nežije zvíře, které by z pohledu využití v armádě sehrálo významnější roli jako kůň.

2. Delfín

Delfín ve službách armády
Využívání delfínů na válečné účely může být z pohledu člověka žijícího ve středu Evropy nepochopitelné, resp. divné. Americké námořnictvo však služby delfína využívá od roku 1960. Jejich spolehlivý biologický sonar využívali na hledání min, které byly nebezpečné pro lodě. Na základě signálu, který vysílají a jeho následného zpracování dokáží námořníci monitorovat, jaké objekty se nacházejí v moři. Specialisté na výcvik delfínů dokáží tohoto pomocníka poslat k přesně určenému cíli, aby ho zmonitorujeme. Delfíni byly využity i při invazi v Perském zálivu, zda válce s Irákem. Pomáhali v přístavu Umm Quasr, aby ho "vyčistili" od min. Ačkoliv se spekuluje, že by delfíni mohli být cvičeni jako zbraně na zabíjení, námořnictvo to popírá.

3. Mezek

Mezek věrně slouží vojsku
Tento kříženec samice koně a samce osla. Popisuje se jako kůň s nohama osla. Historicky se považují za zvířata, které byly pro člověka velmi užitečné. A tak se zapsali i v armádě. Byli neocenitelný pomocníci na nošení těžkých předmětů, zásob, či zbraní. Její služby využívaly římské legie, Napoleon i pomocí mezků překročil Alpy a během I. světové války používala americká armáda v Evropě přes půl milionu těchto zvířat - skoro 70 tisíc jejich během války zahynulo. Dnes se mezci využívají například při operacích v Afghánistánu, kde jich mají ať už američtí vojáci, nebo jejich nepřátelé. Jen si vzpomeňme na válku afghánských mudžáhidů proti sovětské armádě. Kde by byli bez mezků ...

4. Slon

Mystrické bojové olyfanty v Pánu prstenů
Největší suchozemský savec. Už při narození váží kolem SOT kilogramů. Největší, jehož zastřelili měl 12 000 kilo. To jsou dostatečné předpoklady pro to, aby se slon začlenil do armády.Bojové sloni využívali na indickém subkontinentu. Byly také důležitou součástí perské armády, u Prolemajovcov a asi největší slávu sklidily, když pomáhali kartaginské vojevůdci Hanibalem projít Alpy a zaútočit na Řím. Řecký vojevůdce Pyrrhos pomocí slonů zahnal římskou jízdu. Podle historika Plutarcha nedokázali římské koně snést pach slonů. Při svých dobyvatelských výpravách se s bojovými slony setkal i Alexandr Veliký Makedonský.

5. Pes

Pes patří k armádě
Jeden z nejvěrnějších společníků, sluhů, přátel, společníků člověka. Na základě archeologických nálezů se považuje za první člověkem domestikované zvíře. Se psem v armádě se setkáváme ve starém Egyptě. Staří Římané dokonce některá plemena psů oblékali do brnění, na kterém byly kovové ostny.Obrněné psi se objevily kolem roku 1500 i v Jižní Americe.Přivezli si je španělští kolonizátoři. Ve středověku používali psa na bojové účely několik evropských armády. Kromě přímých bojů sloužil jako stopař, posel, či na hlídkování. V současnosti se psi v armádě využívají například na hledání bomb. Proto jim dnes namísto středověkých brnění oblékají neprůstřelné bomby. Jsou v podstatě čtyřnohými pyrotechnika.

6. Poštovní holub

Holubi zohtrali ve válce významné úlohy
V případě poštovních holubů se využívá kvalita navigačních schopností. Ty jim umožňují najít svůj domov i ze vzdálenosti stovek kilometrů. Po Egypťanech využívali poštovních holubů Řekové. Oznamovaly návrat lodi, výsledek bitvy ... Takto se postupně dostaly i do kontinentální Evropy. Bylo to v období křižáckých válek. V 16. století sloužily jako spojky mezi městy, či hrady. V roce 1953 se zapsali do vojenské historie, když při obléhání nizozemských měst Haarlem a Leyden, když se obránci chtěli vzdát, přinesly zprávu o blížící se pomoci vojsk Viléma Oranžského. S využíváním poštovních holubů má bohaté zkušenosti německá armáda. Ke konci I. světové války bylo na frontě v akci asi 100 tisíc poštovních holubů. Během II. světové války měli důležitou roli při komunikaci mezi Francií a Anglií.

7. Tuleň

Tuleň monitoruje dění pod hladinou
Tuleni se v armádě využívají především v USA. Americké námořnictvo má speciální program na využívání savců pro vojenské účely. Oceňují zejména jejich výborný zrak a sluch pod hladinou moře. Dokáží plavat rychlostí až 40 km / ha ponoří se až do hloubky 300 metrů. Proto je využívají k hledání min. Námořníci jim připevní na tělo speciální zařízení, které monitoruje situaci pod hladinou moře. Na lodi pak dokáží vyhodnotit situaci, objevit potenciální nebezpečí a pod. Významnou roli hraje i při prohledávání mořského dna.

8. Včela

Včely se používaly i během Vietnamské války
I tak užitečný hmyz, jako je včela se používal ve válkách.Žihadlem vybavené včely používali ve válkách staří Řekové, Římané a jiné civilizace. O včelách - bojovnících se píše iv souvislosti s dobývání Tróje. Všichni přece dobře víme, jaký problém může nadělat roj rozzlobených, podrážděných včel.Včely použity i během námořní bitvy - korzárského loď s 50 lidmi na palubě, porazila galéru s 550 vojáky na palubě. A právě včely sehrály důležitou roli. Korzár před samotným útokem naházeli na galéru úly. Tuto taktiku využívali i partyzáni během války ve Vietnamu (1965-1975).

9. Velbloud

Význam velbloudů ve válce už není taková, jako kdysi
Velbloud má v armádní historii i současnosti podobné postavení jako kůň. Její využití je však typické především pro suché a pouštní oblasti Afriky a Středního východu. Vojska museli zejména při delších přesunech řešit otázku zásobování vodou. A protože velbloud je v tomto směru neuvěřitelně flexibilní, velmi jednoduše se přišlo k tomu, že bude lepším řešením, jako např..kůň. Kromě toho velbloudí pach měl u Nepřítelových koní vzbuzovat odpor a strach. Peršané je před bojem dokonce oblékli do brnění. Postupně však význam velbloudů zeslabovat.

10. Netopýr

Vojenské experimenty s netopýry již skončily
Desáté místo patří jednomu z nejbizarnějších zvířat, které se využívaly v armádě. Po útoku na americký přístav Pearl Harbor se uvažovalo o tom, že by se na tyto noční savce upevňovali bomby. Vypustili by jejich v Japonsku, ty by se rozletěly po domech, které by později vybuchovaly. Naštěstí prezident Roosevelt tento experiment zastavil. Na experimenty bylo použito asi 6000 netopýrů a místo bomb se používaly kameny. Zatímco experiment nezrušili, stál daňové poplatníky 2 miliony dolarů.Dnes se tajné služby a odborníci na zbrojení snaží inspirovat netopýrům při vývoji špionážních letadel.

Ženy ve světě koní

16. srpna 2011 v 17:55 | Poník
V Evropě můžeme v jezdeckém sportu vidět převážně ženy,ale v Americe tomu tak věršinou není. Ne,že by bylo jezdectví u žen neoblíbené,ale tvrdá rančerská práce se pro ženy nehodí...myslíte? To jsou jen předsudky! Následující jména žen vám jsou jistě známá,vždyť tyto ženy změnily historii a zapsaly se do dějin jezdeckého sportu...

Kelly Marks
Jako první musím napsat Kelly. Málokdo ví,že Kelly byla kdysi žokejkou a právě tato žena jezdila bez biče. Ona věděla,že se dá vítězit na koni i bez použití násilí a toto myšlení ji přivedlo k Montymu Robertsovi.
Monty a Kelly tvoří jedinečnou dvojku koňských zaříkávačů v USA. Pracují na metodách přirozené komunikace a jazyku Equs. Monty a Kelly naslouchají koním a odpovídají jim jejich jazykem,kterým oni rozumí.

Linda Tellington-Jones
Linda je též jednou z koňských zaříkávačů,prostě tou,která pracuje s koňmi nenásilnou metodou. Spolupracuje s Sarah Fisher,britkou,která už vydala několik knih o natural horsmanshipu( přiroz.komunikaci).
Linda vynalezla masáž doteku T(TTouch) a celá její metoda nese název TTEAM-Tellington Touch Equine Awareness tzn. Telligtonové dotyková metoda koňského vědomí.
TTeam stmeluje dotyk,pohyb,řeč těla bez prostředí bolesti a strachu. A spojuje člověka a koně v přátelský svazek.

Jackie Krshka
Vítězka mistrovství světa r. 86,90. a 91. je uznávanou trenérkou westernového ježdění. Jackie se pohybuje u koní v podstatě od ranného dětství,její otec vlastnil ranč. Už jako malá uměla lasovat býčka a věděla oddělovat dobytčata.
Jackie je žijící legendou westernu.

Eva Palyzová
Nesmíme opomenou E.Palyzovou,českou dostihovou legendu a trenérku. Stala se vzorem ženy,která uspěje ve světě mužů. Jejím snem se stala Velká Pardubická,které vítězství nedosáhla,umístila se druhá,ale i tak to co se povedlo jí,žádná jiná žena nesvedla.
Eva založila dostihové závodiště v Lysé n.Labem,kde úspěšně vedla chov a trénink A1/1 a pořádala dostihy.
Závodiště po ní převzal její syn.

Milena Doubková
Jméno této ženy je spojováno s cirkusovými koňmi. Můžeme jí vídat na různých koňských show,které předvádí se svými koňmi.
Jenom pro zajímavost,její koně umějí: počítat,houpat se na houpačce,rozvázat si svázané nohy,udělat ze sebe pyramidu a další úžasné kousky.

Pravdivý příběh: Jak se splnil můj sen

10. srpna 2011 v 15:29 | Poník
Koně mám ráda už od malička. Začalo to vylepováním plakátů na stěny mého pokoje a pokračovalo lekcemi v jezdeckém oddíle. Tak tomu bylo několik let. Až do doby kdy mi bylo dvanáct,to jsem dostala vlastího koně. Byla jí tmavá klisnička Kelly.
Kell byla můj splněný sen. Krásná,živá,přítulná,dostala jsem jí od rodičů k narozeninám. Bylo to nejlepší období mého života. Jezdila jsem na Kelly každý denl,starala se o ní a byly jsme nerozlučná dvojice,až do té doby co jsem usylšela ta krutá slova:"Kelly nikdy nebude dobrá." To byla slova mojí trenérky. "Chceš závodit? S Kelly nikdy nevyhraješ! S ní si jenom můžeš cválat po polích..."
Ale chtíč skákat parkur byl větší než jsem si mysela a Kelly mi v tom bránila,i když byla mým koněm,stala se překážkou.
Mým druhým koněm se stal vysoký hnědák Cicero. Byl skvělý parkurový kůň a dobře jsme si rozumněli. Splnil mi sen skákat parkur.
Doteď nevím co s Kelly je,byla prodaná někam na Slovensko,doufám,že se jí daří dobře.
A tak skončil můj příběh,tím,že jsem dostala vlastního koně...
***Pozn.autora: příběh je smyšlený.